TISKOVÁ ZPRÁVA  11. 3. 2016 v Českých Budějovicích

VÝSTAVA MALÍŘSKÉ TRIO

Galerie Mariánská, 18. 3. – 12. 6. 2016

 

Výstava Malířské trio představuje tvorbu Romana Franty, Vojty Horálka, Michala MICLa Novotného na velkoformátových plátnech. Ukázka rozměrných maleb těchto tří autorů byla k vidění v Galerii Mariánská již v rámci výstavy Bramborový salát. Právě zde vznikl nápad propojit tři autory rozdílných ročníků narození v rámci jedné výstavy, která nechá nahlédnout do nitra jejich ateliérů.

Výtvarně obeznámený divák může nabývat dojmu, že výtvarní umělci současnosti využívají převážně multimédií nebo konceptuálních instalací pro svou tvorbu. O to více ho potěší zjištění, že jsou zde stále výtvarníci, kteří bravurně využívají tradičních médií jako je malba a dovedou ji využít k výjimečnému a osobitému projevu.

Výstava představuje poctivé malíře, kdy je malba pro ně stále tím nejintenzivnějším komunikačním a výrazovým prostředkem. Námětově nejde příliš o angažovanou tvorbu, i když někdy se témata obrazů dotýkají současné společnosti, ale jde o radost z formování představ a obrazů na malířské plátno a vizuální rozmanitost.

Nejstarší a možná i širší veřejnosti nejznámější autor z tria je Roman Franta, který se proslavil krátce po dokončení AVU svými obrazy brouků. Později se na jeho obrazech začala objevovat i další témata s převážně rostlinnými a zvířecími motivy, k nimž se postupně přidala i témata společenská. Jeho expresivní až provokativní malba vyvolala v roce 2010 vášnivou diskuzi a Galerie Nová síň jeho výstavu předčasně ukončila. Obrazy Romana Franty jsou silné až vyzývavé a s humorem a nadsázkou komentují svět kolem nás.

Vizuální až surrealistickou rozmanitostí překypují obrazy Michala MICLA Novotného, který prošel několika ateliéry AVU. Snad i proto je autor nejen malířem ale i sochařem a to je z obrazů hodně patrné, jelikož má divák často pocit, že jsou plné soch. Obrazy ale vynikají i modelováním prostoru pomocí světla a stínů, kde různě poletují prkna, která jsou pro Miclovu tvorbu asi nejcharakterističtější. Když se do toho přidají melouny, mrkve, vlčí máky, citrony, matky, kýble, auta, krávy nebo labutě, je namíchán silný vizuální elixír, opět mistrovsky zvládnutý. Miclovu dřevěnou sochu s tajemstvím nazvanou „Muž ve středních letech“ měli obyvatelé Budějovic možnost vidět v roce 2014 na Zátkově nábřeží v rámci výstavy Umění ve městě a nyní jsou v Budějovicích ke shlédnutí i jeho obrazy..

Fascinaci dřevem a jakýmsi kutilstvím je možné sledovat i u nejmladšího autora tria Vojty Horálka. Základ jeho výtvarného studia mu dala dřevořezbářská škola v Praze a malbě se intenzivně začal věnovat až na AVU v ateliéru Michala Rittsteina. Jeho tvorba vychází z jeho osobních prožitků, jak sám popisuje: „Nezajímá mě zpracovávání velkých a angažovaných témat. Mnohem zajímavější a důležitější se mi jeví jakási osobní, interní exotika, kterou nacházím třeba v podstatě trampingu. Na základě takových inspiračních zdrojů se pak snažím vytvořit díla s poetikou, která jsou postavená na příbězích ukrytých v útržcích a detailech prostředí kolem mě. Myslím, že podoba výsledných produktů má také co do činění s terapeutickou funkcí umění, které mi umožňuje únik před divočinou okolního světa – ať už to je útěk do zdí kutilovy domácí dílny, nebo do nezkrocené přírody pár kilometrů za Prahou,“ komentuje svou práci autor.

Přijďte tedy navštívit výstavu a nechte se zavést do orientu prostřednictvím maleb Vojtěcha Horálka, které dominuje obraz Strážce západní brány a dává i jméno celé jeho expozici. Uvidíte monumentální snové krajiny i létající prkna v expozici Zlaté město a velká prkna Michala Novotného alias Micla. Nebo se můžete nechat unášet kolekcí obrazových příběhů Romana Franty nazvanou Das ist mein Land.

Kurátorem této výstavy je Michal Trpák, výtvarník a rodák z Českých Budějovic, který má v Galerii Mariánská stálou expozici Depozitář a zároveň koncipoval interiér Kavárny GM.