TISKOVÁ ZPRÁVA 4. 1. 2016 v Českých Budějovicích
VÝSTAVA KDE DOMOV MŮJ
Galerie Mariánská, 4. 1. – 28. 2. 2016

S novým rokem přichází do Galerie Mariánská i nová výstava. Od 4. 1. do 28. 2. 2016 si můžete prohlédnout novou expozici KDE DOMOV MŮJ. Díky 30 ti fotografiím od českého dokumentaristy Jindřicha Štreita, které vznikly v chladných listopadových dnech roku 2014 na jihu Čech, tak můžete nahlédnout pod pokličku života bezdomovců, objevit jeho různorodost i bolest. Po dvou letech, kdy se Jindřich Štreit mezi bezdomovci pohybuje, ví o této komunitě mnoho (dlouhodobě dokumentuje jejich život i v Olomouci a okolí).
Oproti obvyklému způsobu zachycování snímků jsou vystavovaná díla výjimečná technickým zpracováním. Jindřich Štreit na čas vyměnil milovanou Leicu za digitál. Místo černobílých obrázků, s pro Štreita charakteristickým zrnem, jsou vystavované fotografie vyvolané v počítači a barevné.

muz a zena
Fascinuje mne, když mezi lidmi najdu vztah, který je čistý, krásný, plný lásky a naděje,“ říká Jindřich Štreit, uznávaný profesor fotografie. Snímek, který je součástí tohoto článku, právě toto podle Štreita vyjadřuje. „Na obrázku je muž a žena. Stojí před velmi skromnou boudičkou v lese. Evidentně se mají moc rádi. Žena se vine k muži,“ popsal své vidění fotografie Štreit. Toho před dvěma lety oslovila Farní charita Tábor s žádostí o vytvoření souboru na téma lidí bez domova. „Nejprve jsem se tomu bránil. Ale potom jsem si řekl, že se o to pokusím. Téma mě velmi silně zaujalo,“ prozrazuje začátky fotografování bezdomovců Štreit. Na jihu Čech byl v chladných listopadových dnech roku 2014. V Českých Budějovicích, Prachaticích, Záblatí u Prachatic a Benešově nad Černou, tady všude jej provázeli pracovníci Charity po místech, o kterých většina lidí vůbec neví a seznamovali jej s lidmi, se kterými většinová společnost obvykle nechce mít nic společného. „Mnozí lidé potřebují poradit, jak získat sociální příspěvky, kde bydlet, kde se najíst. To jsou základní věci, nutné k přežití,“ říká Jindřich Štreit.

21.ledna od 16:00 se uskuteční přímo v Galerii Mariánská slavnostní setkání s Jindřichem Štreitem.

Třicetiletý bezdomovec z Budějovic
Když na podzim 2014 dokumentoval na jihu Čech světoznámý fotograf Jindřich Štreit život lidí bez domova, mohl být tou dobou jedním z portrétovaných i třicetiletý bezdomovec z Budějovic. Říkejme mu třeba Luboš. „Po několika letech živoření se Luboš dostal na ubytovnu a příležitostně pracuje na brigádách. Je to pro něj výrazný pokrok k lepšímu,“ popisuje jeho dnešní situaci Andrea Vitošová, vedoucí Terénního programu Městské charity České Budějovice. A pokračuje: „Než se z Luboše stal bezdomovec, žil u svého otce a pracoval. O práci ale přišel – kvůli závislosti na alkoholu a hracích automatech. Aby získal peníze, rozprodával otcův majetek.“ To už otci došla trpělivost a vyhnal jej z domu. Luboš žil několik let bez přístřeší, ale to už je naštěstí minulost. „Jeho šance na návrat do běžné společnosti jsou celkem dobré. Ví, že má s alkoholem problém a měl by se jít léčit. Automaty přestal hrát úplně a dluhy má už pouze vůči otci, který netrvá na pevných splátkách. Vzhledem k jeho věku a fyzické zdatnosti má jistě větší šanci začlenit se do běžného života než jiní, starší lidé bez domova. Vše ale závisí na něm a na jeho vůli,“ vysvětluje Andrea Vitošová. Osob, jako je Luboš, bychom v Českých Budějovicích napočítali na pět set. Zhruba sto z nich žije a přespává přímo na ulici.