TISKOVÁ ZPRÁVA, 9.6. 2017 v Českých Budějovicích

UMĚNÍ VE MĚSTĚ

Galerie Mariánská, 16. 6. – 30. 9. 2017

 

Sochařská výstava Umění ve městě vstupuje do jubilejního 10. ročníku a i letos přináší do ulic Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí více jak dvacítku soch a instalací od umělců z České republiky i Slovenska.

Doprovodná výstava v Galerii Mariánská, je průřezem 9 let ať už vzpomínáním na uplynulé ročníky ve fotodokumentaci tak zastoupením autorů, kteří se za 9 let na Umění ve městě prezentovali. Návštěvníci galerie se tak mohou těšit na rezavé ornamenty Čestmíra Sušky. Téma burek, které v Evropě dosti rezonuje, zpracovala v cyklu “holky burky” Olina Francová. Další silné téma společnosti: partnerské vztahy, s jistou nadsázkou zpracoval Lukáš Rais v sousoší s názvem “Ach jistě drahá”. David Moješčík představí svou Rusalku a mladý autor Vojtěch Trocha představí svou sestru a babičku v jemném sochařském zpracování. Sochařská výstava v Galerii Mariánská tak seznámí návštěvníky s osobitou tvorbou od rozličných autorů napříč generacemi.

Desetileté výročí výstavy Umění ve městě vybízí k bilancování a vzpomínkám. Nápad uspořádat výstavu soch ve veřejném prostoru města se zrodil při prezentaci diplomové práce mladého českobudějovického sochaře Michala Trpáka na Lannově třídě. Ostatně sousoší Humanoidi, které tradici letní sochařské výstavy zahájilo, můžete na rušném českobudějovickém bulváru potkat i dnes. Z komorní prezentace během jedné dekády vyrostla svébytná výstava, která každoročně představí přes desítku umělců a nejen do Českých Budějovic naláká řadu návštěvníků – svých fanoušků. Výstava, která byla jednou z prvních svého druhu v České republice a po jejímž vzoru začala i jiná města pořádat sochařské prezentace ve veřejném prostoru, dokázala, že s odhodláním a entuziasmem jde vše.

Pevně věříme, že sochy vnesou i tento rok do ulic Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou i Veselí nad Lužnicí rozptýlení, hravost, zamyšlení a třeba i humor. 10. ročník výstavy Umění ve městě je tu a tak přijďte oslavovat a radovat se se sochami, které k létu v Českých Budějovicích prostě patří!

Vernisáž: 15. 6. 2017 v 17:00 v Galerii Mariánská

Kurátor výstavy: MgA. Michal Trpák

Vystavující autoři: Zuzana Beránková, Olina Francová, Světlana Jelenová (Manna), David Moješčík, Ladislav Plíhal, Lukáš Rais, Eva Roučka, Čestmír Suška, Ondřej Svoboda, Ivan Tlustý, Vojta Trocha, Michal Trpák, David Veis, Michal Gabriel, Václav Fiala, Jakub Flejšar