Foto Stopa 2018

U příležitosti 35. výročí založení odboru kriminalistické techniky

5. ročník

FOTO STOPA 2018

Letošní pátý ročník fotosoutěže kriminalistických techniků je pořádán pod záštitou ředitele KŘ PČR JčK plk. Mgr. Bc. Luďka Procházky. Ve spolupráci Školního policejního střediska Lišov a Odboru Kriminalistické techniky a expertiz České Budějovice byl rozšířen na všechny policisty Jihočeského kraje a z vnitřních prostorů policie přesunul do veřejné galerie. V 1. části výstavy jsou vystavována fotografická díla autorů, kteří se Fotostopy zúčastnili v letošním roce. Požadavky na zaslané fotografie byly poměrně volné. Téma bylo svázáno s policejní problematikou, nebyla nastavena žádná omezení kvalitativní, ani zda fotografie má být autentická, komponovaná nebo upravovaná. Odborná porota ohodnotila pět fotografií.

První místo obsadila fotografie “Policejní omalovánky“ Jakuba Šraději – skvělá práce se světlem v kombinaci s výběrem prostředí a známými českobudějovickými graffiti.

Na druhé místo porota vybrala fotografii Jiřího Humla “Vlak nepřetlačíš“ – výborné fotografické oko – diagonální kompozice a čas závěrky jasně hovoří o profesionální úrovni a citu fotografa.

Na třetím místě se umístil Albert Štefankovič “Marabu a královna“. Ateliérová fotografie – daktyloskopický štětec Marabu s proostřeným daktyloskopickým otiskem, zviditelněným v UV světle a vznešený název fotografie – pro nezasvěcené, daktyloskopie – Královna kriminalistiky.

Dále byla udělena cena ředitele ZPMV za umělecký přínos Stanislavu Dvořákovi “Zachycení paměťové stopy“. Chytrý nápad, složitá barevně výrazná kompozice s malou hloubkou ostrosti značí dílo mistra.

Cenu Vedoucího OKTE České Budějovice za nejvtipnější fotografii získal Svatopluk Kamiš – “Ilegální odběr elektrické energie“. Během dokumentace místa činu nevědomky zdokumentoval situaci, kdy černá přípojka elektrické energie prochází hnízdem migrujícího ptáka z Afriky.

V druhé části výstavy jsou vystavována fotografická díla autorů, kteří se Fotostopy zúčastnili v minulých letech. Jsou zde zastoupeny nejúspěšnější, ale taky nejvtipnější fotografie uplynulých 4. ročníků. Z estetických a humánních důvodů jsme se rozhodli nevystavovat fotografie zobrazující násilnou trestnou činnost. K Vaší spokojenosti můžeme s radostí konstatovat, že takovýchto fotografií stejně jako i trestné činnosti v jižních Čechách ubývá. Náš kraj je z hlediska nápadu kriminality na jednom z posledních míst v ČR. Vaši pozornost bychom rádi nasměřovali k dílům fotografických mistrů Dvořáka, Humla, Ševčíka a dalších, kteří v minulosti uvedenou soutěž vyhráli.

V třetí části výstavy jsou vystavována fotografická díla bohužel neznámých autorů, kteří se Fotostopy nikdy nezúčastnili. Jak sami vidíte, jedná se o archivní policejní fotografie z období první republiky a fašistické okupace. Uvedené fotografie byly nalezeny na půdě Odboru kriminalistické techniky a expertiz na Lannově třídě. Metodika pořizování kriminalistické fotografie se od té doby značně vyvinula – měřítka, čísla stop, anebo přítomnost policejních osob na fotografii. Vzorek z nalezených historických originálů je zde rovněž vystavený.

Výstava probíhá od 1. října do 14. října 2018.

Úterý – Pátek: 10:00 – 17:00
Sobota – Neděle: 12:00 – 17:00

Vstup zdarma.

Děkujeme za návštěvu naší výstavy, přejeme vám euforický kulturní zážitek, a pokud chcete vyjádřit své pocity, můžete tak učinit do návštěvní knihy.