Nejen design

Od 7. dubna můžete v Galerii Mariánská v Českých Budějovicích navštívit výstavu s názvem Nejen design, na které se představí více než desítka výtvarníků a designérů z celé České republiky. Vystavovanými exponáty nejsou jen sochy a další umělecká díla, můžete zde natrefit i na zcela obyčejné věci denní potřeby, kterým ovšem nechybí nápaditost i výborné řemeslné zpracování. Pokud vás nějaký exponát zaujme, můžete si ho i zakoupit.

Vedle své volné tvorby představují vystavovaní výtvarníci i objekty, které slouží konkrétnímu a praktickému účelu. Ve výstavních prostorách si tak můžete prohlédnout například netradičně pojednaná topná tělesa od sochaře Lukáše Raise, organické betonové umyvadlo a světelné betonové membrány sochaře Jaroslava Chramosty nebo originální keramické lampy od českobudějovického malíře Igora Holy.  Další sochař, Ladislav Plíhal, se na výstavě prezentuje organickým stolem a experimentálními mísami a vázami vytvořenými za pomocí trhaviny – semtexu. Grafický designér Mirek Kodeš vystavuje trochu lechtivý porcelánový objekt Hedonist. Organizátoři výstavy si velice považují, že výstava mohla být obohacena i vitrucelovými mísami světově uznávaného skláře Zdeňka Lhotského, který v současné době vystavuje například v New Yorku.

Výstava je koncipována jako osobitý interiér do sebe zdánlivě nezapadajících objektů, snad nějakého sběratele. Návštěvník má například příležitost usednout do vystaveného křesla a na chvíli se zabydlet v prostoru galerie. Běžné výrobky se zde stávají tak trochu uměleckými díly a umělecká díla naopak užitnou věcí.

 

Kurátor výstavy: MgA. Michal Trpák

 

Vystavující autoři: Igor Holas / Jakub Chocholoušek / Jaroslav Chramosta / Mirek Kodeš / Zdeněk Lhotský / Filip Hejkal Ondruška / Ladislav Plíhal / Lukáš Rais / Ondřej Svoboda / Lucie Švitorková / Jakub Tauš / Michal Trpák / Klára Horáčková / Michal Gábor / Michal MICL Novotný

 

Vernisaz_nejen_designVernisaz_Nejen_designVernisaz_Nejen_design